Chusty dla amazonek kupisz w sklepie Turbany

Jako firma produkująca chusty dla amazonek spotykamy się z dziwnymi pytaniami i komentarzami. Czasami ludzie posuwają się tak daleko, że sugerują, że tylko kobiety z Afryki Zachodniej mogą podskakiwać i tylko zgodnie z surowymi zasadami kultury.

Wierzymy, że owinięcie głowy chustą dla amazonek jest dla każdego, ponieważ zawsze było dla każdego. Przez wiele stuleci kobiety (i mężczyźni) na całym świecie nosili opaski na głowę w wielu stylach, z różnymi tkaninami, z wielu różnych powodów. Okłady głowy są noszone z wielu powodów, w tym z ekspresji religijnej, kulturowej i stylowej. W niektórych kulturach okłady głowy noszone są jako znak dojrzałości. W Indiach Sikhowie po ceremonii dojścia do wieku noszą pierwszą opaskę/ chustę na głowę zwaną pagris. Chusty na głowę zostało zainspirowane zachodnioafrykańską ekspresją stroju głowy. Podobnie jak wiele innych krajów, owinięcia głowy w wielu częściach tego regionu zaczęły być koniecznością do poruszania się po pogodzie. W 1400 roku, gdy kultury różnych plemion i krajów przenikały się w całej Afryce, wzrastały także wyrażenia religijne i stylowe. Gélé zaczęło się, gdy kobiety nosiły resztki skór zwierzęcych z polowań na opaski na głowę. Ponieważ tkanina stała się bardziej przystępna cenowo, szczególnie tkanina woskowa, która została zainspirowana indonezyjskim batikiem i wyprodukowana przez Holendrów, gélé zaczęło przekształcać się w to, co wiemy dzisiaj.

Wiele osób w tej kulturze nie nosi okładów na głowę z zachodnimi ubraniami, chyba że zostały stworzone z afrykańskiej tkaniny. Nawet jeśli chodzi o modę, chusty dla amazonek na głowę były postrzegane jako forma ekspresji, choć dziś chusty dla amazonek spełniają zupełnie inną rolę. Kobiety zaczęły tworzyć przeróżne skomplikowane projekty po prostu od ciągnięcia, owijania i chowania, aż ich eksperymenty stały się piękną nową kreacją na czubku głowy.